Kolory kotów bengalskich
Warto wiedzieć » Kolory kotów bengalskich
ODMIANY KOLORYSTYCZNE KOTA BENGALSKIEGO
Koty bengalskie urzekają swoim wyglądem. Głównie z powodu naszej fascynacji dzikimi kotami – lampartami, gepardami i innymi kotami z dżungli, nieosiągalnymi dla nas, a które możemy podziwiać jedynie w programach przyrodniczych. Jednak mało kto wie, że kot bengalski występuje nie tylko w kolorze brązowo-złotym i nie tylko cętki są charakterystyczną cechą kota bengalskiego.
Przede wszystkim kot bengalski występuje w dwóch odmianach futerka:
- cętkowanym
- marmurkowym.
Każda z odmian występuje w sześciu dostępnych kolorach. Niestety nie wszystkie są uznane przez poszczególne organizacje felinologiczne. Odmiany uznane przez FIFe, do którego należymy, to:
- brązowy,
- śnieżny,
- srebrny.
Natomiast odmiany kolorystyczne kota bengalskiego nie uznane przez FIFe to:
- dymny,
- czarny (melanistyczny)
- niebieski.
Najczęściej spotykanym kotem bengalskim jest kot brązowy. U takiego kota kolor oczu jest zielony lub rzadziej złoty, zaś odcienie brązu zaczynają się od chłodnego jasnego beżu, przez kremowy, miodowy aż do ciepłego pomarańczowego. Gama kolorystyczna bardzo szeroka. Do tego znaczenia/cętkowanie od brązu, ciemnego brązu w kolorze gorzkiej czekolady do czarnego. Najważniejsze, aby pomiędzy bazowym tłem futerka a znaczeniami był jak największy kontrast. U kota bengalskiego brązowego końcówka ogona jest zawsze czarna, tak samo jak poduszeczki łapek. Każdy kot bengalski musi mieć też cętkowany brzuszek. Brzuszek najczęściej jest jaśniejszy od tła bazowego na tułowiu. Zdarza się jednak, że po wewnętrznej stronie łapek przednich przez klatkę piersiową oraz na wewnętrznej stronie łapek tylnych przez podbrzusze futerko jest białe. Jest to tak zwany „white belly”. Przy czym środek brzuszka musi być co najmniej kremowy. Futerko każdego kota bengalskiego jest w dotyku bardzo mięciutkie, wręcz jedwabiste i delikatne.
Kot bengalski śnieżny ma aż trzy rodzaje nasycenia barwnego futerka:
- snow lynx,
- snow mink
- snow sepia.
Snow lynx ma bardzo jasne, prawie białe futerko ozdobione znaczeniami w kolorze kawy z mlekiem. Końcówka ogona zawsze musi być ciemno-brązowa do czarnej. To samo dotyczy poduszek na łapkach. Oczy u takiego kota bengalskiego zawsze są niebieskie.
Snow mink ma kolor kremowy, kości słoniowej czyli jest ciemniejszy od snow lynx. Znaczenia u takiego kota bengalskiego też są ciemniejsze i mogą wpadać nawet w jasny brąz. Niezmienna jest barwa ogona i poduszeczek pod łapkami – ciemny brąz do czarnego. Jednak oczy są niebiesko-zielone i wodne (aqua).
Snow sepia, jak sama nazwa wskazuje jest właśnie w kolorze sepia z wyraźnymi ciemno-brązowymi znaczeniami. Końcówka ogona zawsze musi być ciemno brązowa lub czarna, a poduszeczki łapek brązowe lub czarne. Oczy w kolorze zielonym i złotym.
Generalnie u kotów śnieżnych cechą, która je od siebie odróżnia i na podstawie której możemy je ściśle sklasyfikować to kolor oczu. I jedna bardzo ważna uwaga: u kota bengalskiego, nawet najbardziej jasnego z niebieskimi oczami, białego, NIGDY, ale to kompletnie nigdy, nie może być białych (różowych) poduszeczek łapek!
Kota bengalskiego srebrnego najprościej porównać do egipskiego mau. Taki ma kolor. Nie posiada lub posiada znikome ilości barwnika żółtego. Kolor bazowy futerka jasno-stalowy, chłodny, z bardzo ciemnymi i czarnymi znaczeniami. Kolor ogona zawsze czarny. Cechą charakterystyczną takiego kota jest ceglasty, czerwony nos. Oczy zaś mogą być zielone lub złote.
ZNACZENIA NA FUTRZE. CĘTKI CZY ROZETY?
O ile umaszczenie marmurkowe przypomina wzory na marmurze to z cętkowaniem nie jest już tak prosto. Każdy wie jak wygląda gepard. Ma po prostu czarne kropki na jasno – piaskowym tle. To są cętki. A co to takiego właściwie rozetki? Najprościej można to określić jako rozchodzącą się cętkę z wypełnieniem w jaśniejszym kolorze. Wypełnienie może być w jaśniejszym odcieniu koloru obramowania lub co szczególnie cenne u kotów bengalskich, w innym, ciepłym kolorze jak u lamparta czy jaguara. Sam wzór obramowania rozetki możemy podzielić na trzy rodzaje:
- paw prints – jakby odcisk pazurków, łapek na piasku
- groty – zakończone spiczasto i otwarte z jednej strony
- oponki – zamknięte okręgi
Często zdarza się, że na jednym kocie znajdziemy wszystkie trzy rodzaje rozetek. Każdy z rodzajów wygląda pięknie i nadaje kotu bengalskiemu szczególnie egzotyczny, dziki wygląd.
GLITTER
Koty bengalskie mają jeszcze jedną, piękną cechę w umaszczeniu. Jest to tak zwany glitter. Każdy kto widział kota bengalskiego w słońcu wie jak pięknie wygląda obsypany złotem. Włosy po prostu się mienią i błyszczą jakby były ze szczerego złota. Dotyczy to również kotów śnieżnych. Jest to cecha bardzo pożądana u kota bengalskiego i im więcej takich błyszczących włosów tym lepiej. Genetycznie jest to cecha dziedziczona dominująco i jest akumulacyjna, co oznacza tyle, że jeśli oboje rodziców się błyszczą, to ich kocię będzie miało glitter wyeksponowany jeszcze bardziej niż rodzice. W naszej hodowli zdarzały się koty bengalskie, które błyszczały się od czubka nosa do końca ogona i nie tylko w słońcu, ale w każdym świetle jakie padało na futerko.
Zdjęcia zaczerpnięte ze strony www.bengalcats.co
Aktualizacja: 09.09.2018 r. Autor: aenibengal