Kot bengalski - o rasie

  • Kot bengalski Aeni Bengal*Pl
    Kot bengalski

O kocie bengalskim…

Kot bengalski to idealny wybór dla każdego, komu marzy się oryginalny pupil. Jego rozmiary i charakter nie odbiegają co prawda od standardów kota domowego, ale futerko nie pozostawia wątpliwości - jego przodkami musiały być duże, dzikie koty. Świadczy tez o tym jego druga nazwa - "leopardeta".

Historia
W latach 60. XX wieku amerykańska biolog Jean Mill zapragnęła stworzyć kota domowego wyglądem przypominającego lamparta. W tym celu zaczęła krzyżować koty domowe z kotem bengalskim (Prionailurus bengalensis) - ssakiem z rodziny kotowatych.. W krzyżówkach udział brały między innymi amerykańskie koty krótkowłose, abisyńskie i egipskie Mau. Dwa pierwsze mioty F1 i F2 okazały się jednak zbyt podobne do dzikiego ojca i to nie tylko rysunkiem na futerku, ale także charakterem. Koty te absolutnie nie nadawały się na domowych pupili. Dodatkowo kocury z tych miotów okazały się bezpłodne. Dopiero w późniejszych pokoleniach koty zatraciły swoją "dzikość", stały się mniej płochliwe i agresywne w stosunku do ludzi.

W 1991 roku wzbogacono pule genetyczną kotów bengalskich poprzez włączenie do hodowli dwóch kotek wymarłej rasy Bristol, będącej hybrydą kota domowego i dzikiego południowoamerykańskiego margaja. To dzięki nim otrzymano koty o bardziej dzikim wyglądzie i umaszczeniu w formie rozetek.

Wygląd
Kot bengalski to duży, mocno zbudowany i ciężki kot. Waga kotek to około 3 kg, ale kocury są znacznie cięższe - ważą od 5 do 9 kg. Bengal nie sprawia jednak wrażenia kota ociężałego, wręcz przeciwnie - jego ruch jest płynny, elegancki, ciało wydłużone, a sylwetka sprężysta. Jego głowa ma kształt trójkąta o zaokrąglonych konturach, jest dość szeroka i mała w stosunku do reszty ciała. Czoło wydatne, kufa szeroka, nos prosty o nieznacznym stopie. Oczy duże, owalne, rozstawione szeroko i lekko skośne, o barwie dostosowanej do umaszczenia. Uszy niezbyt duże, szerokie u nasady, osadzone wysoko, pochylone lekko ku przodowi. Ciało wydłużone, mocne, o widocznej muskulaturze, kończyny proste, umięśnione, żylaste, średniej długości, tylne dłuższe, niż przednie. Ogon długi, mocny, zaokrąglony na końcu.

Futro kota bengalskiego to jego główna cecha charakterystyczna. Włosy są krótkie, bardzo gęste, grube, miękkie w dotyku, z mała ilością podszycia. Futro może mieć odcienie beżu, żółtego lub pomarańczowego koloru z wyraźnie odcinającymi się czarnymi lub ciemno-brązowymi cętkami (umaszczenie spotted) albo rozetami. Zdarza się też umaszczenie marble, czyli marmurkowe. Kontrast między barwą podstawową a rysunkiem musi być wyraźny. Na policzkach powinny występować pasy, a na czole - litera M. Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna pręga, a na tylnej stronie małżowin usznych - charakterystyczny "odcisk kciuka". Na brzuchu są charakterystyczne ciemne kropki, które zdarzają się też na zewnętrznej części łapek.

Charakter
Kot bengalski to żywy, aktywny zwierzak, bardzo "gadatliwy". Kot wydaje z siebie mnóstwo dźwięków, zależnie od okazji jest to warczenie, miauczenie, ćwierkanie, gruchanie, itd. Bengal jest kotem bardzo inteligentnym, można go nauczyć wielu sztuczek (nawet otwierania drzwi lub odkręcania kurka w umywalce czy aportowania).

Jest jedną z niewielu ras kotów, które pozwalają się wyprowadzać na spacer na smyczy. Do swojego opiekuna przywiązują się bardzo mocno i lubią mu wszędzie towarzyszyć. Hodowcy nazywają swoje bengale "koto-psami", gdyż zwierzaki te posiadają wiele psich cech - przybiegają na wołanie, aportują, witają pana w progu mieszkania, wychodzą na spacery, itp.

Bengale są odważne, wesołe, ale obcych traktują z rezerwą. Są tolerancyjne w stosunku do innych zwierząt, nie są konfliktowe. Nie boją się wody, a wręcz przeciwnie - zdarza im się kąpać w wannie z właścicielem. Wbrew obiegowej opinii, nie są to koty agresywne. Dobrze wychowany od kociaka bengal nie ma w sobie cienia agresji.

O nas

Mam na imię Maria.

W naszym domu zwierzęta były od zawsze - bokserka Kora i fretka Fizia. Pewnego letniego popołudnia mój mąż przyniósł do domu kota. Nie znalazł, lecz dostał od pewnej osoby, która nie mogła się nim już dłużej opiekować. I tak zawitał do nas kot. Od dziecka kocham koty i moja radość była ogromna. Postanowiłam też kuć żelazo póki gorące i namówiłam męża na towarzysza dla Milusia - bo takie imię miał ów kotek. Szukając, zobaczyłam i zakochałam się w prześlicznej kotce bengalskiej Felicji. Po dwóch miesiącach Fela była z nami. Tak oto, z zupełnego przypadku powstała hodowla kotów bengalskich Aeni Bengal * PL.

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez kotów, tych dużych i tych maleńkich przychodzących u nas na świat, wokół których kręci się nasze życie.

Nasze koty są częścią naszego domu i życia. Do ich dyspozycji jest cały dom i cała nasza miłość do nich - nie mniejsza niż do dwójki naszych dzieci. Tylko my widzimy ich różne charaktery, rozpoznajemy po sposobie miauczenia czego od nas oczekują i dla nas nie ma nic piękniejszego niż patrzeć jak dorasta maleńki kotek bengalski...


Obecnie posiadamy Dostępne kocięta


Zapraszamy na naszą stronę
Maria i Jarosław Stamblewscy