Kot bengalski a dzieci, dziecko i kot

Warto wiedzieć » Kot bengalski a dzieci, dziecko i kot

  •  Aeni Bengal*Pl
  •  Aeni Bengal*Pl

Tekst pochodzi z grupy Koty Bengalskie

 https://www.facebook.com/groups/737798696957620/

Autor: Martyna Zalewska, konsultacje: administracja grupy Koty Bengalskie

 

 

KOT I DZIECKO, DZIECKO I KOT

Czy kot bengalski i dziecko w domu to dobry duet? Jestem zwolenniczką zwierząt w domu. I jako zwierzolub, felinoterapeuta, i jako pedagog. Zwierzęta nie tylko często rozładowują stres i rodzinne napięcia, ale przede wszystkim uczą empatii.

Poczucie odpowiedzialności, które kształtujemy u dziecka opiekując się (najlepiej włączając dziecko do tych czynności) i dzieląc mieszkanie z kotem jest na 3 miejscu na podium zalet posiadania zwierzęcia w domu.

Jak przygotować kota na niemowlę, które pojawi się w domu?

Podsumuję krótko, bo porad wujek Google zaserwuje wam mnóstwo. To co znane, nie jest straszne.

To znaczy tyle, że możemy kota przyzwyczaić do sprzętów, dźwięków i zapachów niemowlęcia zanim mały człowiek zawita w domu na stałe. Dzięki temu nie fundujecie bengalowi terapii szokowej. Jak?  Puszczamy od czasu do czasu niemowlęcy płacz (najpierw ciszej, potem głośniej) i ignorujemy go, zachowujemy się tak, jakby nic się nie działo.

W tym czasie nie bawimy się też z kotem, nie dajemy smakołyków, bo mądry kot szybko się do tego przyzwyczai i potem zmieniając pieluchę będziecie jednocześnie musieli karmić kota lub bawić się wędką.

Zawczasu możecie zdecydować jakiej linii kosmetyków dziecięcych, czy proszku będziecie używać i z tymi zapachami dać się kotu zapoznać szybciej. Kosmetyki dla niemowląt mają specyficzny zapach i to nawet te, które według nas nie pachną. Sprzęty też mogą kota stresować - wózek, jeśli będzie stać w domu, łóżeczko - cały osprzęt, meblowanie pokoiku - to duża zmiana na kocim terenie. Wprowadzajcie te zmiany stopniowo i odpowiednio wcześnie. Kiedy już przewieziecie niemowlę do domu, pozwólcie kotu je...obwąchać i zwłaszcza na początku starajcie się nie zostawiać tej dwójki sam na sam.

Kot prawie na pewno będzie chciał spać w niemowlęcym łóżeczku - kto by nie chciał ciepło, przytulnie. Kwestie dalszego kontaktu zostawiam waszemu rozsądkowi i pilnej obserwacji kocio-niemowlęcych interakcji.

Bierzcie pod uwagę drobiazgi - np. to, jak mocno maluch zaciska piąstki - może akurat zacisnąć je na kocim ogonie.

W przypadku niemowląt już raczkujących, czy chodzących - zachowujemy ostrożność pod kątem dostępu do misek i kuwet, a kotu zapewniamy więcej miejsc ucieczki i odpoczynku od wszędobylskich malutkich rączek.

Jak przygotować kilkulatka na kota?

Dzieci kilkuletnie i kot, to już inna bajka - tu zwykle jest na odwrót i to szkraby przygotowujemy na kota. Co trzeba wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli chodzi o koty bengalskie? To koty, które, o ile tylko hodowca zadba o odpowiednią socjalizację, świetnie sprawdzą się w domu z dziećmi. Energicznie, ciekawskie, chętnie biorą udział w dziecięcych zabawach i przypatrują się wszystkiemu, co robimy, towarzyszą człowiekowi. ALE (zawsze jest jakieś "ale") - musimy upewnić się, że dzieci znają pewne podstawowe zasady, takie jak to, że nie budzimy małego kota gdy śpi, nie bierzemy znienacka na ręce, nie karmimy ze swoich talerzy, nie zaglądamy do kuwety gdy kot się załatwia, chowamy sznurki, sznureczki, gumeczki i inne drobiazgi "niebezpieczne" dla kota, nie bawimy się z kotem ręką itp.

W zależności od wieku dziecka (czyli używając zrozumiałego języka i dostosowując przykłady do wieku dziecka) musimy najzwyczajniej w świecie nauczyć dziecko szanować granice kota, tak jak musi szanować granice brata, siostry, kolegi, koleżanki - kot nie powie "NIE CHCĘ", ale my możemy dziecko nauczyć sygnałów, które kot wysyła, języka kociego ciała, tego jak demonstruje, że nie ma na coś ochoty lub przeciwnie - że zaprasza do zabawy, i sprawić, że taka obserwacja będzie najlepszą lekcją szacunku do zwierząt.

Za zgodą i po rozmowie z hodowcą, możemy zabrać dziecko na wizytę w hodowli.

Z całą pewnością możemy zaangażować dziecko w zakupy dla przyszłego czworonożnego członka rodziny i podczas poszukiwania misek, drapaka, kuwety, wytłumaczyć dziecku do czego one służą i jakie zachowania są dla kota naturalne.

Autor: Martyna Zalewska, konsultacje: administracja grupy Koty Bengalskie